Prvo i osnovno, kod svakog traženja posla, bili u Norveškoj ili gde god, potrebno je imati CV, poznatiji i kao životopis. Ne može se slati prijava firmi, agenciji ili regruteru bez CV-ja! Dešava se da sednu ljudi za komp/telefon pa počnu pisati: „Ja radio ovde, bio onde, ovakav sam, onakav sam, ja bih da radim…“. Ne može tako. Mora se imati CV u zadovoljavajućoj formi. Ako ne znaš kako se piše CV, malo proguglaj. Naći ćeš svašta na tu temu. Ako ni to ne znaš – nađi ko zna! Bez CV-ja niko neće ni pogledati tvoju prijavu dalje. U MS Wordu npr. postoje gotovi šabloni – slobodno ih iskoristi.
Šta je sve važno da bi CV bio po norveškim standardima?
DUŽINA
CV treba da je kratak i jasan. Dve strane makimalno, idealno jedna! Predugačak CV smara regrutere- to nam nije cilj, je li tako?
SLIKA
Prvo što svaki regruter vidi i po čemu će te upamtiti je slika na CV-ju. To je ono što kod traženja posla ostavlja prvi utisak. Pazi dobro kakvu sliku stavljaš, jer se loš prvi utisak teško popravlja. Zato je dobro pratiti ove standardne korake oko postavljanja slike:
- Ne budi namrgođen/a. Ali nemoj imati ni mnogo ozbiljno lice. U Norveškoj je jako bitno da na slici deluješ vedro i pozitivno. Ne moraš da se izveštačeno smeješ, niti da razvučeš usta i deluješ kao Joker. Opuštena i vedra faca – to se traži
- Veći deo slike treba da bude lice. Da izgleda kao bista narodnih heroja u parkovima – do ramena maksimalno.
- Nikako slika celog tela. I nikako na motoru/konju/čamcu… sedim i pijem piće. CV nije Instagram.
- Odeća bez jakih boja, bez naočara za sunce. Profesionalne kape, šlemovi… ?Možda i nije loša ideja… Ako si građevinac, nije loše da te na CV-ju vide sa šlemom. Možda te lakše dožive kao budućeg kolegu.
- Pozadina slike da ne bude previše upadljiva. Neka postoji jasan kontrast da ti lice bude izraženo. Najbolje beo zid.
- Pozicija slike na CV je u uglu. Levi ili desni, kako god.
LIČNI PODACI
Ime i prezime, datum rođenja, email, telefon, adresa stanovanja – to su osnove. Sa jedne strane u vrhu CV-ja stoji slika, preko puta ovi podaci.
VEŠTINE
Pre nego navedete spisak pozicija na kojima ste radili, napišite poslovne veštine koje posedujete a traže se u oglasu. Stavite ih ispod slike i ličnih podataka. U jednoj ili dve rečenice, navedite veštine koje posedujete, a traže se u oglasu za posao. Npr. „Iskusan električar sa dokazanom istorijom rada u oblastima telekomunikacija i građevinarstva“.
RADNO ISKUSTVO
Piši hronološki, počni od najsvežijeg. Kreni sa:
Pozicija, ime firme, vremenski period kad si radio/la – sve u jedan red/celinu. Ispod toga kratak opis poslova i dužnosti na tom poslu.
Gledaj da se držiš onog iskustva koje je relevantno, koje ima veze sa traženom pozicijom. Ako si radio kao pekar a tražiš posao kao klavir štimer – koga briga što si mesio perece!
Neko ko je imao raznoliko radno iskustvo, da bi izbegao rupe u CV-ju, nije loše da ovu celinu naslovi kao „relevantno radno iskustvo“. Onda na kraju nabrajanja da navede „ostalo radno iskustvo vam mogu dostaviti na zahtev“. E tek tada, ako nekoga bude zanimalo, možeš pomenuti da si leti rentao pedaline u Makarskoj ili konobarisao na Kopaoniku, da ne misli regruter da si džonjao gajbi bezveze.
OBRAZOVANJE
Isto kao i prethodno, navodi hronološki. Kreni sa zvanjem koje je stečeno u školi ili na faksu, ime institucije gde si diplomu stekao, vreme školovanja. Ukoliko smatraš da ima potrebe, opiši stečeno zvanje. Ako je diploma nostrifikovana u Norveškoj – obavezno to navedi.
KURSEVI
Samo oni bitni za sam posao. Nije važno da li je kurs završen u okviru samog posla koji si radio/la ili si sam/a platila kurs. Isti princip kao gore: ime kursa, ko je organizovao kurs, vremenski period, kratak opis stečenog znanja.
Vidi da ima bilo kakve veze sa traženom pozicijom. Ako si npr. išao na kurs fotografije a tražiš posao stolara – ne da samo nije relevantno nego je i otežavajuća okolnost („šta će mi ova umetnička duša, garant ne zna ni ekser da zakuca“).
HOBI
Lepo je videti da imaš neka interesovanja osim samog posla. To može mnogo da govori o jednoj osobi. Mnoge norveške firme prave druženja zaposlenih kroz neke sportske aktivnosti: skijanje, golf, padel, pecanje, planinarenje… Za timske sportove su uglavnom nezainteresovani jer su (po mom mišljenju) operisani od timskog rada – osim kada treba zajedno da piju 😊.
DOBROTVORNI RAD
Ovo se veoma ceni kod Norvežana. Oni imaju jak osećaj da moraju da pruže nešto zauzvrat društvu i pomognu onima koji nisu te sreće da se rode u svili i kadifi, kao oni sami. Ako učestvuješ u dugnad-u (komšijskim radnim akcijama) ili pomažeš u treninzima fudbala gde ti dete igra – navedi to!
POZNATI FORMAT za CV
Jednom rečju – ne izmišljati toplu vodu. EUROPASS je jedan od njih (link) Takođe, u samom MS Wordu postoje šabloni.
Koristiti lako čitljive fontove. Izbegavaj one što liče na krasnopis iz 19. veka – ko to još može da čita…
NE KORISTITI GENERIČKI (jedan za sve) CV
Prilagodi CV postojećoj poziciji. Vidi iz oglasa šta se traži i to konkretno navedi u samom CV-ju.
Ne mogu oni toliko da traže u oglasu, koliko ja mogu da lažem u CV-ju! – nepoznat autor.
Engleski ili norveški jezik?
Ako znaš makar osrednji norveški jezik, da možeš da se služiš s istim i ako očekuješ i sam intervju da bude na norveškom – jasno ti je da tada ne treba koristiti engleski. U suprotnom moraš pisati engleski.
REFERENCE
Norvežane zanima samo i isključivi norveška referenca, sa poslova/projekata koji su bili u Norveškoj, od norveških kolega/šefova/klijenata. Možeš imati sjajno korporativno iskustvo u cenjenoj medjinarodnoj firmi, da ti potpisnik bude visiko rangirana fugura…sve to pada u vodu ako firma nije iz zemlje fjordova.
Nije nužno da je davalac reference etnički norvežanin ali može da pogura celu stvar.
Ako ne želite da navedete reference direktno u CV-ju (da ne smaraju ljude bezveze), možete dodati napomenu “Reference dostupne na zahtev”.
Erna Solberg, ex premijerka,
JEZIČKE VEŠTINE
Navedite sve jezike koje govorite i nivo znanja za svaki od njih (osnovni, srednji, napredni). U Norveškoj svi govore engleski i sa njim se može opušteno funkcionisati. Ali ako znate makar osnove norvežkog jezika- momentalno ste porasli u njihovim očima.
TEHNIČKE VEŠTINE
Ako imate specifične tehničke veštine ili znanja o softverima i alatima, a da su relevantni za poziciju, obavezno ih navedite. Na primer, AutoCAD-a, MS Office, sertifikat za rad na nekoj specifičnij opremi/mašini…
PROFESIONALNI CILJEVI
Navedite kratak opis vaših profesionalnih ciljeva i aspiracija. Ovo može pomoći poslodavcima da bolje razumeju vaše ambicije i kako se uklapate u dugoročne planove kompanije.
DODATNE INFORMACIJE
Ako imate bilo kakve dodatne informacije koje smatrate relevantnim, kao što su profesionalna članstva, priznanja, nagrade ili druge aktivnosti koje doprinose vašem profesionalnom profilu, slobodno ih navedite.
DRUŠTVENE MREŽE
Link sa Linkedin profila je uvek poželjan. Već sa Facebook-a ili Instagrama može biti mač sa dve oštrice, zavisno kakve stvari postuješ i komentarišeš i kakve slike kačiš. Ako regruteru budeš delovao kao neozbiljni zajebant ili ekstremno-politički zadrta osoba, sve ovo gore što si ispoštovao- momentalno pada u vodu.