Norveška je deo Evropskog ekonomskog prostora (EEP), koji omogućava slobodno kretanje radne snage između država članica. Taj klub čine zemlje EU i države članice EFTA (Island, Lihtenštajn i Švajcarska). To znači da ako imate pasoš neke od zemalja iz ovog kluba, ne treba vam radna dozvola. Da biste počeli da radite, potrebno je da imate ugovor o radu, adresu i to je to. Prijavite se u Politi i završili ste proces.
Ukoliko ste državljanin neke od zemalja Evropske unije, može vam se činiti da ovaj tekst nije relevantan za vas. Međutim, možda imate prijatelja kome bi ove informacije bile korisne. Pročitajte tekst, jer vam može biti od pomoći kada budete delili ove dragocene informacije sa nekim kome su potrebne. Takođe, ako vam ikada padne na pamet da dođete ovde i zaradite novac, ili ako vam se ceo proces emigracije učini komplikovanim, znajte da se mnogi ljudi sa ne-EU pasošima, i sa ovakvim birokratskim zavrzlamama uspešno snalaze i uspevaju da ostvare svoje ciljeve..
Radne dozvole za stručne i deficitarne struke u Norveškoj
S obzirom na to da državljani pomenutih zemalja mogu lako doći i početi da rade u Norveškoj, preostaje da deficitarna zanimanja popune ne-EU državljani. Za njih se izdaju radne dozvole za stručne i deficitarne struke, poznate kao “skilled worker working permit” ili “arbeidstillatelse for faglærte”.
Neka od zanimanja koja su Norveškoj veoma tražena su:
- Zanati u građevinarstvu (električari, vodoinstalateri, stolari…)
- – Radnici na naftnim platformama
- – Medicinsko osoblje
- – IT stručnjaci
- – Inženjeri
- – Kuvari (klasični, ali i oni specijalizovani za neku etničku kuhinju, poput indijske, italijanske, kineske, balkanske…)
- – Učitelji za neke predmete (strani jezici, hemija, fizika, matematika…)
Poznavanje norveškog jezika nije uslov za dobijanje radne dozvole, ali može biti uslov za dobijanje posla, zavisno od poslodavca i pozicije.
Koje su osnove kod dobijanja radne dozvole za Norvešku?
Pronalaženje posla
Prvo je potrebno da pronađete posao i imate ugovor o radu. Ali ne bilo kakav posao, već neki od onih koji su Norvežanima zaista potrebni. Niskokvalifikovani poslovi poput čišćenja, konobarisanja, pomoćnih poslova u građevinarstvu, rada u prodavnici nisu deficitarni i za to se ne izdaju radne dozvole.
Obrazovanje i radno iskustvo
Radnu dozvolu možete dobiti SAMO za poziciju za koju imate formalno obrazovanje (iz srednje škole ili sa fakulteta) i radno iskustvo iz iste oblasti. Čak iako Vas neka firma želi uposliti, a nemate diploma i iskustvo za tu profesiju- UDI vam neće izdati radnu dozvolu.
Nekad je potrebno nostrifikovati diplomu, a nekada ne. Na sajtu UDI, gde se aplicira za radnu vizu, stoji da umesto diplome možete dokumentovati najmanje osam godina radnog iskustva i da je to OK. U praksi to malo teže ide, ali je izvodljivo.
Firma/poslovna organizacija
Takođe je NEOPHODNO, da je firma koja želi da vas zaposli, registrovana u Norveškoj. Ne možete dobit dozvolu preko firme iz EU koja posluje u Norveškoj.
Da li je firma registrovana u Norveškoj možete proveriti na :
Izbegavanje rada na crno
Svaki probni rad, bez radne dozvole, po principu „radi dva-tri dana pa ako si dobar podnećemo zahtev i potpisati ugovor“ je „rad na crno“. Kod ovakvog angažmana rizikujete deportaciju i zabranu ulaska u Šengensku zonu od nekoliko godina.
Opcija rani start:
Postoji mogućnost da pri apliciranju i predaji dokumenata zatražite opciju rani start. To znači da vam dozvoljavaju da radite dok još uvek nije doneta konačna odluka. Poslodavac može zatražiti od UDI da vam odobri ovu opciju, ukoliko mu je zaista potrebno. Na UDI je da li ćeodobriti ili ne. U svakom slučaju, i za ranu start treba da postoji odluka UDI (konkretan dokumetnt). Bez ovoga papira i bez odobrene dozvole, svaki rad je rad na crnjaka
Specifična zanimanja , dodatna dokumentacija, autorizacija diploma...
Za neka zanimanja ne postoji formalno obrazovanje. Na primer, za rad na visini. U ovom slučaju je kurs ili sertifikat dokument koji potvrđuje da ste stručni. Sertifikati i specijalistički kursevi su jedan od načina da se dokaže vaša ekspertiza. Sve što imate priložite, ukoliko ima veze sa pozicijom za koju tražite radnu dozvolu.
Zavisno od zanimanja, nekad je potrebno izvršiti autorizaciju, tj. priznavanje diplome od strane autorizovanih državnih agencija. Na primer, električari moraju da dobiju DSB sertifikat, medicinski radnici imaju opet svoj put po tom pitanju…
Adresa prebivališta U Norveškoj
Kada nađete posao, sledeća stavka je adresa na kojoj ćete živeti. Nije redak slučaj da vam firme pomognu u nalaženju smeštaja. Ukoliko nemate ugovor o stanovanju, možete se prijaviti i kod prijatelja.
Ovo su osnovne stvari i bez njih se ne može. Ako imate adekvatno obrazovanje i iskustvo, te poslodavca kome trebate i koji može i želi da sačeka par nedelja do par meseci da se dozvola izradi, uradili ste veći deo posla.
Kako izgleda proces prijave za norvešku radnu dozvolu
Prvo se aplicira preko sajta UDI (Direktorata za strance). Plati se prijava, popune on-line formulari i dobije se detaljan spisak sa potrebnim dokumentima. Taj spisak je najrelevantniji i gledajte da ispoštujete sve što traže.
Često ćete čuti iskustva ili komentre da je potrebno ovo ili ono, a da se to ne nalazi na spisku koji vam je UDI dao. Ignorišite. Pravila se menjaju i nešto što je bili neophodno pre 10 godina sada više nije. Držite se spiska koji imate i mirni ste.
Onda je potrebno LIČNO predati dokumenta. Kod prijave će vas pitati iz koje zemlje aplicirate. Ako ste u Norvećkoj, sajt UDI će vam dati opciju da odaberete grad gde ćete u Policiji predati dokumenta. Ako ste iz Srbije ili BH, postoje agencije koj koje je UDI ovlastio i sam sajt će vam jasno objasniti kada i gde da dodjete.
Taksu plaćate samo jednom- preko sajta UDI, putem debitne ili kreditne kartice. Agenciji ne dajete nikakve novce.
Ovo bi ukratko bio ceo proces. Ja da sam ovo iamo na jednom mestu, manje bih se nervirao i ne bih mnogo lutao. Ukoliko je nekome korisno-odlično. Možete dodatna pitanja staviti u kometare.